Eiropas tiesnešu asociācija pieprasa nekavējoties atbrīvot no apcietinājumu divus Turcijas tiesnešus

 Eiropas tiesnešu asociācija pieprasa nekavējoties atbrīvot no apcietinājumu divus Turcijas tiesnešus – Metin Özcelik un Mustafa Baser, kuri Turcijā tiek turēti apcietinājumā. 

Tiesneši ir apcietināti 2015.gada 30.aprīlī Stambulā, par to, ka no apcietinājuma atbrīvoja policijas darbiniekus un žurnālistus.

Eiropas tiesnešu asociācija 2015.gada 16.maijā konferencē Polijā Gdaņskā pievērsa uzmanību tiesiskuma problēmā Turcijā, īpašu uzmanību veltot divu Turcijas tiesnešu apcietināšanai.

Eiropas tiesnešu asociācija pieņēma rezolūciju, kurā norādīja sekojošo:

1)      tiesneši Metin Özcelik un Mustafa Baser ir apcietināti, jo devuši rīkojumu atbrīvot aizdomās turētās personas;

2)      jebkurš mēģinājums ierobežot tiesneša tiesības noskaidrot faktus un piemērot likumu, uzskatāms par iejaukšanos tiesu neatkarībā;

3)      Eiropas tiesnešu asociācija nosoda tiesnešu apcietināšanu par pienākumu pildīšanu un pieprasa Metin Özcelik un Mustafa Baser nekavējoties atbrīvot no apcietinājuma.

2015.gada 25.aprīlī tiesnesis Metin Özcelik (Stambulas 29. pirmās instances tiesa) un tiesnesis Mustafa Baser (Stambulas 32. pirmās instances tiesa) deva rīkojumu atbrīvot policijas darbiniekus un žurnālistus, kuri bija pavadījuši apcietinājumā sešus mēnešus.

Valsts prokurors, pamatojoties uz saņemtajām instrukcijām no augstākām amatpersonām, atteicās parakstīt atbrīvošanas rīkojumus.

Pēc kritikas plašsaziņas līdzekļos par atbrīvošanas rīkojumiem, bijušais tieslietu ministrs pauda negatīvu viedokli par tiesnešu Metin Özcelik un Mustafa Baser pieņemtajiem lēmumiem.

Preses konferencē Turcijas prezidents Erdogans apsūdzēja Tieslietu padomi bezdarbībā.

Tieslietu padomes attiecīgās komisijas prezidents atvainojās par novēlotu iejaukšanos un atstādināja abus tiesnešus no amata. Tiesa, kura nebija kompetenta izskatīt attiecīgo jautājumu, tiesnešu pieņemtos lēmumus atcēla un valsts prokurors uzsāka izmeklēšanu pret  tiesnešiem.

Tiesnešus apcietināja aizdomās par piederību teroristiskai organizācijai, tāpat kā personas, kuras tiesneši bija atbrīvojuši.

Eiropas tiesnešu asociācija ir reģionāla Starptautiskās tiesnešu asociācijas grupa, kas apvieno tiesnešu biedrības no 44 valstīm. Asociācijas darbības mērķis ir stiprināt tiesu varu visās dalībvalstīs.

Papildus informācija (angļu valodā) pieejama:

1)      Rezolūcija:

http://www.iaj-uim.org/iuw/wp-content/uploads/2015/05/EAJ-resolution-on-Turkey-may-2015.pdf .

2)      Informācija par tiesnešiem Metin Özcelik un Mustafa Baser:

http://www.iaj-uim.org/iuw/wp-content/uploads/2015/05/informative-report-arrest-and-detention-turkish-judges.pdf .

3)      Informācija par Eiropas tiesnešu asociāciju:

http://www.iaj-uim.org/regional-groups/.

 

Informāciju sagatavoja Latvijas tiesnešu biedrība.