Latvijas tiesu darbs turpinās arī ārkārtējās situācijas apstākļos

Pasākumi vīrusa izplatības mazināšanai nav kļuvuši par šķērsli tiesu funkcionēšanai – Latvijas tiesas pilnā apjomā nodrošina pilsoņu tiesības aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses arī ārkārtējās situācijas apstākļos.

 

Jau ziņots, ka, lai mazinātu iespējamos riskus, ārkārtējās situācijas laikā tiesās nozīmētās mutvārdu tiesas sēdes notiek tikai lietās, kas saistītas ar nozīmīgu tiesību aizskārumu un objektīvu steidzamību. Jau agrāk tiesas sēdes bija iespējams rīkot, izmantojot videokonferenci. Ārkārtējās situācijas laikā šī iespēja ļauj turpināt ierasto darbu attālinātā režīmā.

Tie cilvēki, kam tomēr jāierodas uz tiesu klātienē, var būt droši, ka ir ievēroti visi nepieciešamie pasākumi infekcijas riska mazināšanai, norāda Andris Munda, Tiesu administrācijas direktors: “Visām tiesām esam nodrošinājuši roku un virsmu dezinfekcijas līdzekļus, ir pieejami vienreiz lietojamie cimdi, respiratori, termometri, nepieciešamības gadījumā šos krājumus varam operatīvi papildināt”.

Lai ārkārtējās situācijas laikā pasargātu tiesu darbiniekus, tiesu kancelejas no privātpersonām pamatā nepieņem un neizsniedz dokumentus (arī zemesgrāmatu jautājumos), izņemot gadījumos, kad likumā noteikts, ka dokumentus tiesā var iesniegt tikai personiski (ievērojot drošības pasākumus). Tiesas dokumenti tiks paziņoti un tiesā dokumentus var iesniegt, izmantojot pastu, e-pastu vai tiešsaistes sistēmu (likumā noteiktajos gadījumos). Tiesā dokumentus var iesniegt, arī atstājot īpašā dokumentu nodošanas punktā vai pastkastē pie tiesas.

Savukārt lietu dalībnieki ir stingri aicināti nedoties uz tiesu, ja uz viņiem ir attiecināmi Ministru kabinetā noteiktie ierobežojumi vai ir jebkādas augšējo elpceļu saslimšanas pazīmes. Personām, kurām būs pamatota nepieciešamība apmeklēt tiesu klātienē, tiks lūgts rakstiski apliecināt, ka viņa vai viņas kontaktpersona pēdējo 14 dienu laikā nav apmeklējusi ārvalstis.

Jebkuru neskaidrību gadījumā jāsazinās ar tiesu telefoniski vai elektroniski.. Tiesu kontaktinformācija ir atrodama portālā www.tiesas.lv.