Nozares eksperti vebinārā diskutē par tiesu lomu ekonomikas attīstībā

Saikne starp ekonomiskajiem procesiem un tieslietu sistēmu arvien plašāk tiek uzsvērta Eiropas un pasaules līmenī, iezīmējot tieslietu sistēmas lomu ekonomikas izaugsmes kontekstā.

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Tiesu administrāciju ESF projekta “Justīcija attīstībai” ietvaros 2020.gada 21.oktobrī rīkoja vebināru ar mērķi attīstīt tieslietu jomas profesionāļu diskusiju par tieslietu sistēmas praktisko atbalstu ekonomikas attīstībai un investīciju piesaistei.

Vebināru ar uzrunu atklāja tieslietu ministrs Jānis Bordāns, uzsverot: “Tiesiska Latvija ir pārtikusi Latvija. Sakārtotai tiesiskai videi ir būtiska ietekme uz tautsaimniecības attīstību. Kvalitatīvs likums un efektīvs tiesībaizsargājošo iestāžu darbs ir tiesiskuma garants un ilgtermiņā rada uzticēšanos valsts varai, sniedzot ieguldījumu valsts attīstībai ilgtermiņā.

Diskusijas pirmajā panelī, kurā sarunās iesaistījās nozares eksperti no Tieslietu ministrijas, Valsts prezidenta kancelejas, Satversmes tiesas un  Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), tika apspriestas būtiskākās tiesiskuma jēdzienā ietilpstošās pamatvērtības, kurām ir vispozitīvākā ietekme uz valsts ekonomisko izaugsmi, un iniciatīvāas kuras būtu nekavējoties īstenojamas, lai veicinātu Latvijas ekonomisko izaugsmi. 

Otrajā diskusijas panelī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Ārvalstu investoru padomes, Finanšu nozares asociācijas un Rīgas apgabaltiesas pārstāvji pauda viedokli attiecībā uz to, kādi procesuālie un citi pasākumi būtu ieviešami, lai sekmētu uzņēmēju uzticēšanos tiesu varai, padarītu tiesu procesu un to iznākumu ātrāku un kvalitatīvāku.  

Savukārt diskusijas trešajā panelī  tika pievērsta uzmanība finanšu noziegumu jomai, kas mūsdienu tehnoloģiju ietekmē strauji attīstās. Runātāji no Valsts policijas), Ģenerālprokuratūras un ASV vēstniecības tika aicināti izteikt viedokli, kādi pasākumi ir veicami no institucionālās sadarbības, procesuālā, kā arī sabiedrības izglītošanas viedokļa, lai tiesiskums būtu vienu soli pirms nozieguma.

Vebināru iespējams noskatīties šeit: