Paldies Vidzemes apgabaltiesas priekšsēdētājai Edītei Knēgerei par tiesiskuma stiprināšanu Latvijā 45 gadu garumā

Tiesu sistēmā Edīte Knēgere nostrādājusi 45 gadus. 1976.gadā viņa sāka strādāt Valmieras rajona tiesā par tiesas sēžu sekretāri, pēc tam 32 gadus bijusi tiesnese, bet kopš 1995.gada – Vidzemes apgabaltiesas priekšsēdētāja.

Pirms vairākiem gadiem intervijā žurnālam “Jurista Vārds” E.Knēgere atklājusi, kas viņai pašai ir nozīmīgākais sasniegums darbā:
Edīte Knēgere, Vidzemes apgabaltiesas priekšsēdētāja: “Katram laika posmam ir bijuši savi profesionālie izaicinājumi un sasniegumi, taču par visnozīmīgāko sasniegumu juristes karjerā uzskatu Vidzemes apgabaltiesas darbības uzsākšanas nodrošināšanu un tās vadīšanu.


Šo profesionālo sasniegumu atzinīgi vērtē arī E.Knēgeres kolēģi.


Modris Lapiņš, Vidzemes apgabaltiesas tiesnesis:Edīte ir pirmā persona, kas stājās pie Vidzemes apgabaltiesas šūpuļa. Viņa ap sevi sāka veidot komandu, kas samērā īsā laikā viņas kā priekšsēdētājas redzējumu pārvērta realitātē. Mainoties laika ritējumam, kas lielā mērā ietekmēja tiesas darbību, Edītes kā līderes nostāja bija stingra un nelokāma, patika tas kādam vai ne. Edīte brīnišķīgi prot saglabāt subordināciju un viņai ļoti rūp tiesas prestižs. Augstu vērtēju viņas spēju izvērtēt visus argumentus, rast pareizu un objektīvu risinājumu pat sarežģītās situācijās. Vienlaikus Edīte vienmēr spēj saglabāt mieru un savaldību, ar viņu ir iespējams sirsnīgi izrunāties par jebkuru darba, sadzīves vai ģimenes jautājumu. Nu jau viņas vadībā izauklētais bērns – apgabaltiesa – ir sasniedzis briedumu. Viņas izveidotais kurss Vidzemes apgabaltiesas darbībā tikai uzņem apgriezienus.


Inguna Preisa, tieslietu ministra padomniece: Ar Edīti Knēgeri esam pazīstamas no dienas, kad abas vienlaicīgi uzsākām tiesneša amata pienākumu pildīšanu. Edīte devās uz Valmieru, bet es uz Jelgavu. Kad 1995.gadā izveidoja apgabaltiesas, Edīte bija Vidzemes apgabaltiesas tiesas priekšsēdētāja. Visus šos gadus viņa bija zinoša, gudra, sirsnīga un erudīta kolēģe. Mēs apmainījāmies ar zināšanām vienotas tiesu prakses veidošanā. Viņa bija paraugs, kādai jābūt profesionālai tiesas priekšsēdētājai. Paldies par kopīgo darbu, novēlu veiksmi, realizējot jaunus izaicinājumus, un nekad nezaudēt optimismu un sirsnību!


Jānis Grīnbergs, Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētājs:Ar apgabaltiesas priekšsēdētāju Edīti Knēgeri esmu pazīstams 22 gadus, kopš strādāju par tiesnesi. Lielāka sadarbība izveidojās, kad kļuvu par tiesas priekšsēdētāju. Edīte man asociējas ar augstām prasībām pret sevi un apkārtējiem, pieklājību, toleranci un asu prātu. Ļoti augsti novērtēju viņas lielo ieguldījumu tiesas reformas realizācijā, kad Vidzemē vienā tiesā tika apvienotas 7 rajona tiesas. Vienmēr esmu izjutis viņas ieinteresētību par to, kas notiek viņas vadītās apgabaltiesas pirmajā instancē. Man noteikti palīdzēja viņas dotie padomi un ieteikumi. Pat ja mūsu viedokļi ne vienmēr sakrita, viņā ieklausījos, jo novērtēju augsto profesionalitāti gan tiesneses, gan ilggadējas tiesas vadītājas amatā.


Rinalda Liepiņa, Madonas tiesu nama priekšsēdētāja:Edīti Knēgeri pazīstu no 1998.gada, kad sāku strādāt Vidzemes apgabaltiesā par tiesnesi. Nu jau vairāk nekā 10 gadus esmu Madonas tiesu nama priekšsēdētāja, līdz ar to sadarbojos ar Edīti dažādu praktisku  jautājumu risināšanā. Edīte vienmēr ir gatava uzklausīt un argumentēti sniegt savu viedokli par dažādiem ar tiesas darba organizāciju saistītiem jautājumiem. Madonas tiesu nama kolektīva vārdā varu teikt, ka Edīte Knēgere pret darbiniekiem bija prasīga, tomēr nekad neliedza padomu problēmu risināšanā. Viņai piemīt lieliskas organizatora spējas. Apbrīnoju Edītes lielo enerģiju visu šo gadu garumā, jo viņa ir tā, kas izveidoja Vidzemes apgabaltiesu. Novēlu Edītei arī turpmāk katru dienu nākt uz darbu ar prieku un mājās doties ar labi padarīta darba sajūtu!


Pamatprincipi, ko Edīte Knēgere ievēro savā dzīvē un profesijā, ir godīga un vienlīdzīga attieksme, savstarpēja cieņa un atbildība par paveikto. Viņai svarīgi, lai tiesas darba un tiesas spriedumu kvalitātes novērtējums būtu adekvāts un objektīvs gan sabiedrībai, gan tiesu sistēmā strādājošajiem.


Par ilggadēju, godprātīgu darba pienākumu pildīšanu un ieguldījumu Latvijas tieslietu sistēmas attīstībā Edītei Knēgerei piešķirts I pakāpes Tieslietu ministrijas Atzinības raksts un “Zelta spalva”, Tieslietu ministrijas Goda diploms par ilggadēju, pašaizliedzīgu un godprātīgu amata pienākumu pildīšanu, Tieslietu sistēmas II pakāpes Goda zīme par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tieslietu sistēmas attīstībā, demokrātijas un tiesiskuma stiprināšanā.


Edīte Knēgere vairākus gadus darbojusies Tiesnešu Disciplinārkolēģijā.

Paldies par ilggadēju darbu, saliedējot un vadot Vidzemes apgabaltiesas kolektīvu!Foto: Boriss Koļesņikovs