Tiesa soda publicistu Lato Lapsu par vajāšanu ar naudas sodu 15 minimālo mēnešalgu apmērā

Šodien, 2022. gada 14. septembrī, Rīgas pilsētas tiesa pasludināja saīsināto spriedumu krimināllietā, kurā apsūdzēti publicists Lato Lapsa par vajāšanu (Krimināllikuma 132.1pants), par neslavas celšanu (Krimināllikuma 157.panta otrā daļa) un Kristīne Bormane par vajāšanas atbalstīšanu (Krimināllikuma 20.panta ceturtā daļa un 132.1pants).

Tiesa Lato Lapsu notiesāja par divu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kas paredzēti par vajāšanu, nosakot galīgo sodu pēc noziedzīgu nodarījumu kopības – naudas sodu 15 minimālo mēnešalgu apmērā, bet attaisnoja neslavas celšanā. 

Kristīne Bormane notiesāta par divu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu – vajāšanas atbalstīšanu, nosakot galīgo sodu pēc noziedzīgu nodarījumu kopības – naudas sodu 7 minimālo mēnešalgu apmērā.

Zita Studente, Rīgas pilsētas tiesas tiesnese: “Tiesas izmeklēšanā neapstiprinājās apsūdzībā norādītie apstākļi, kas bija par pamatu Lato Lapsas apsūdzībai par neslavas celšanu. Tiesa viņa darbībās nekonstatēja Krimināllikuma 157.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma priekšmetu un subjektīvo pusi. Lietā konstatēts, ka Lato Lapsas izteikumi ar vārdiem “kolaborants”, “koloboracionisms” vistiešākajā ziņā ir saistīti ar personas rīcības izvērtējumu un ir atzīstami par Lato Lapsas viedokli, secinājumu, kā arī uzskatu par vēsturiskiem notikumiem, kas saistīti ar cietušā rīcību un amata pienākumiem padomju varas gados. Savukārt tiesai  neradās šaubas, ka Lato Lapsa izdarīja un Kristīne Bormane atbalstīja nevēlamu saziņu ar cietušajām personām, viņu izsekošanu, ko L. Lapsa veica neatlaidīgi, mērķtiecīgi un sistemātiski. Tā bija cietušajam un viņa ģimenei traucējoša, uzmācīga un ilgstoša, kā dēļ tika traucēts cietušo miers,  drošība, tika radīta pārliecība, ka viņi tiek vajāti, kā arī radīja bailes par savu un tuvinieku drošību.”