Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja: Tiesnesim jāpārzina hibrīdkara instrumenti, lai noteiktu taisnīgu sodu
Šā gada 21. un 22. novembrī tiesneši, tiesnešu palīgi un prokurori papildināja zināšanas mācībās “Hibrīdkara instrumenti un ar to saistītie noziegumi”, kurās izvērtēja esošo Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu tiesu praksi attiecībā uz hibrīdkara apdraudējuma formām un spēkā esošo normatīvo regulējumu.
Lektori informēja par hibrīdkaru kā konvenciālā kara formu, kam ir raksturīga neregulāra kara darbības taktika un kas ietver sevī arī kiberuzbrukumus un dezinformācijas kampaņas. Diskutējamie temati bija par soda noteikšanas problemātiku, kura turpina būt aktuāla tēma, it īpaši, ņemot vērā hibrīdkara apstākļus.
Iveta Salaka, Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja: “Līdz ar kara sākumu Ukrainā esam saskārušies ar jaunu realitāti, kad tiek apdraudēti demokrātiskas valsts pamati un apšaubīta Latvijas valsts ideja. Lai noteiktu taisnīgu sodu, tiesnesim jāpārzina gan hibrīdkara instrumenti, gan to izmantošanas mērķis un radīto seku ietekme uz valsts drošību. Ikvienam tiesnesim ir jābūt patriotam un ar savu darbu jāpierāda gatavība aizstāvēt demokrātiskas valsts vērtības, pienācīgi reaģējot pret apdraudējumu. Mācībās gūtās atziņas ir vērtīgs resurss tiesneša darbam. Savukārt tieši praktiskais ieskats, kā tiesu sistēma darbojas kara apstākļos Ukrainā, sniedza nozīmīgu pieredzi.”
Jautājumā par kara likuma darbību un tiesu varas rīcību militāra konflikta gadījumā pieredzē dalījās Doņetskas apgabala Administratīvās tiesas tiesnesis Oleksandrs Zinčenko (Oleksandr Zinchenko), par lietu sagatavošanu iztiesāšanai – Igaunijas virsprokurors Tāvi Perns (Taavi Pern). Kiberdrošības eksperte un Ukrainas digitālās transformācijas ministrijas padomniece Ieva Ilvesa informēja par kiberdrošības nozīmi militāru konfliktu gadījumos. Latvijas tiesu praksi par noziedzīgiem nodarījumiem, kas vērsti pret valsts drošību, prezentēja Augstākās tiesas senatore, Krimināllietu departamenta vadītāja Anita Poļakova.
Mācības “Hibrīdkara instrumenti un ar to saistītie noziegumi” organizēja Latvijas Tiesnešu mācību centrs sadarbībā ar Tiesu administrāciju projekta (Nr. 6.2.1.3.i0/1/22/I/TM/001) “Tieslietu akadēmija” ietvaros.